Lirnik i Tłum  -  archiwum

STRONA  GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM
KSIĘGA  GOŚCI
KONTAKT


CK eSTeDe
Scena To Dziwna, Gniezno
"Lirycznie i metafizycznie w eSTeDe"
 Autor Irmina Kosmala

     27 marca (w sobotę) w Centrum Kultury Scena to dziwna w Gnieźnie zawrzało. Nie dość, że od rana trwały prezentacje zespołów wokalnych, biorących udział w dorocznym Przeglądzie Piosenki Poetyckiej i Turystycznej, to po południu organizatorzy przygotowali dla nas pyszny kulturalny poczęstunek.

    O godzinie 16:00 nastąpiło uroczyste otwarcie "abstrakcjonistycznego wernisażu", którego autorem był Stanisław Jerzy Dołżyk - artysta malarz i lirnik z Warszawy. Za inspirację do niezwykłych prac posłużyła artyście poezja Jacka Kaczmarskiego. Zatem wystawa, którą mogliśmy zobaczyć w holu budynku Estede, to abstrakcja liryczna. Intensywność kolorów, śmiałe uderzenia pędzlem, jak gdyby w rytm słuchanej muzyki, pozorny chaos, mający na celu spotęgowanie wrażenia ruchu - to wszystko zapierało wpatrzonym w pejzaże malarsko-poetyckie Jerzego Dołżyka dech w piersiach. Skromna dawka malarskiej ekstazy poniżej: 
"Latarnie""Starzy ludzie w autobusie"


Po wystawie artysta wraz z Renatą Birską zaprosili zebranych gości do sali widowiskowej, gdzie uraczyli nas siedmioma utworami Jacka Kaczmarskiego, wykonanymi przy akompaniamencie surowego brzmienia gitary. W tle został zaprezentowany pokaz obrazów (w formie prezentacji multimedialnej), nawiązujący bezpośrednio do odgrywanego w danej chwili utworu. Tego wieczoru mogliśmy wsłuchać się m.in. w takie pieśni, jak: Rublow, Autoportret Witkacego, Wędrówka z cieniem, czy Syn marnotrawny.

Przedruk z "Kuźni Literackiej"
W Centrum Kultury Wojtek Dołżyk z Renatą Birską gotowi
do pomocy w przygotowaniu wystawy
"A Ty siej. A nuż coś wyrośnie ..."Uroczyste otwarcie wystawy przez TINKERSA"Autoportret Witkacego""Syn marnotrawny"