Stanisław Jerzy Dołżyk  -  archiwum wystaw indywidualnych

Fragment obrazu  "Syn marnotrawny"  z cyklu  "Lot Ikara" malowany do piosenki Jacka Kaczmarskiego o tym samym tytule.
STRONA GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM
KSIĘGA  GOŚCI
KONTAKT

2010 - Centrum Kultury "eSTeDe", Gniezno

"Lirycznie i metafizycznie w eSTeDe"

Autor Irmina Kosmala

27 marca (w sobotę) w Centrum Kultury Scena to dziwna w Gnieźnie zawrzało. Nie dość, że od rana trwały prezentacje zespołów wokalnych, biorących udział w dorocznym Przeglądzie Piosenki Poetyckiej i Turystycznej, to po południu organizatorzy przygotowali dla nas pyszny kulturalny poczęstunek.

O godzinie 16:00 nastąpiło uroczyste otwarcie "abstrakcjonistycznego wernisażu", którego autorem był  Stanisław Jerzy Dołżyk - artysta malarz i lirnik z Warszawy. 
Za inspirację do niezwykłych prac posłużyła artyście poezja Jacka Kaczmarskiego. Zatem wystawa, którą mogliśmy zobaczyć w holu budynku Estede, to abstrakcja liryczna. Intensywność kolorów, śmiałe uderzenia pędzlem, jak gdyby w rytm słuchanej muzyki,  pozorny chaos, mający na celu spotęgowanie wrażenia ruchu - to wszystko zapierało wpatrzonym w pejzaże malarsko-poetyckie  Jerzego Dołżyka dech w piersiach. Skromna dawka malarskiej ekstazy poniżej:
Po wystawie artysta wraz z Renatą Birską zaprosili zebranych gości do sali widowiskowej, gdzie uraczyli nas siedmioma utworami Jacka Kaczmarskiego, wykonanymi przy akompaniamencie surowego brzmienia gitary.
W tle został zaprezentowany pokaz obrazów (w formie prezentacji multimedialnej), nawiązujący bezpośrednio do odgrywanego w danej chwili utworu. Tego wieczoru mogliśmy wsłuchać się m.in. w takie pieśni, jak: Rublow, Autoportret Witkacego, Wędrówka z cieniem, czy Syn marnotrawny.